Go to top of page

COUNCIL MEETING ATTENDANCE

One meeting of the Full Council was held in 2019/20:

121st FCM Jabiru, 02-06 December 2019

BORROLOOLA / BARKLY

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

Brian Limerick

Member

Alexandria

A

David Harvey

Member

Borroloola

Shaun Evans

Member

Borroloola

Keith Rory

Member

Borroloola - Outstation

Jack Green

Member

Brunette Downs

Christopher Neade

Executive

Elliott

Jason Bill

Member

Muckaty

Jeffery Dixon

Member

Murranji

Maxine Wallace

Member

Nicholson River

Joy Priest

Member

North Barkly

Richard Dixon

Member

Robinson River

Gordon Noonan

Member

Rockhampton Downs

John Finlay

Member

Wombaya

DARWIN / DALY / WAGAIT

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

Joy Cardona

Member

Daly River

Matthew Shields

Member

Daly River North (Woolianna)

Norman Miller

Member

Daly River South (Upper Daly)

John Sullivan

Member

Daly River West (Woodycupildiya)

Bill Danks

Executive

Darwin

Christine Jenner

Member

Darwin

Margaret Daiyi

Member

Darwin South (Adelaide River)

Graham Kenyon

Member

Darwin East (Humpty Doo)

Calvin Deveraux

Member

Darwin South West (Litchfield)

Rex Edmunds

Member

Darwin West (Belyuen)

Roger Wodidj

Member

Palumpa

John Wilson

Member

Peppimenarti

Aaron Banderson

Member

Pine Creek

Tobias Nganbe

Member

Wadeye

Mark Tunmuck-Smith

Member

Wadeye (North)

EAST ARNHEM

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

Bandarr (Michael) Wirrpanda

Member

Blue Mud Bay-Outstations

Makungun (Brendan) Marika

Member

Blue Mud Bay-Outstations

Peter Yawunydjurr

Member

Galiwinku

Jason Guyula

Member

Galiwinku

Kenny Guyula

Member

Galiwinku - Outstations

Johnny Burrawanga

Member

Galiwinku - Outstations

Bobby Wunungmurra

Member

Gapuwiyak

A

Jason Butjula

Member

Gapuwiyak

A

George Milaypuma

Member

Milingimbi

Michael Ali

Member

Milingimbi

David Warraya

Member

Ramingining

David Rumba Rumba

Member

Ramingining

Djawa Yunupingu

Executive

Ski Beach

Djawa “Timmy” Murrmurrna

Member

Yirrkala

Yananymul Mununggurr

Member

Yirrkala

Witiyana Marika

Member

Yirrkala

KATHERINE

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

Helen Lee

Executive

Barunga

Samantha Lindsay

Member

Bulman

A*

Lisa Mumbin

Member

Katherine

Dwayne Rosas

Member

Katherine

Ossie Daylight

Member

Mataranka/Djimbra (Jilkminggan)

John Dalywater

Member

Weemol

Samuel Bush-Blanasi

Chairman

Wugularr

NGUKURR

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

Sheila Hall Joshua

Member

Minyerri

Walter Rogers

Member

Ngukurr & Outstations

Grace Daniels

Executive

Ngukurr & Outstations

Gregory Daniels

Member

Ngukurr & Outstations

Hubert Nunggumajbarr

Member

Numbulwar & Outstations

Virginia Nundhirribala

Member

Numbulwar & Outstations

Ernest Numurdirdi

Member

Numbulwar & Outstations

Peter Lansen

Member

Nutwood/Cox River

Clifford Duncan

Member

Urapunga

VICTORIA DISTRICT RIVER

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

Shadrack Retchford

Member

Bulla

Raymond Hector

Member

Pigeon Hole

Charlie Newry

Member

Yingawunari

Brian Pedwell

Executive

Yarralin

Kenivan Anthony

Member

Amanbidji

Lorraine Jones

Member

Timber Creek

WEST ARNHEM

POSITION

WARD

121ST FCM

02 - 06 Dec 2019

June Fejo

Member

Cobourg

Otto Dann

Member

Gunbalanya

Timothy Nabegeyo

Member

Gunbalanya - Outstations

Wayne Wauchope

Member

Gunbalanya -Outstations

John Christophersen

Member

Kakadu

Valda Bokmarray

Member

Maningrida

Wayne Kala-Kala

Member

Maningrida

Matthew Ryan

Executive

Maningrida -Outstations

Julius Kernan

Member

Maningrida -Outstations

Matthew Nagarlbin

Member

Minjilang

Bunug Galaminda

Member

Warruwi - Outstations

Jenny Inmulugulu

Member

Warruwi - Outstations

Seven meetings of the Executive Council was held in 2019/20:

202nd ECM Darwin, 07-08 August 2019

203rd ECM Darwin, 21-22 August 2019

204th ECM Darwin, 29 November 2019

205th ECM Darwin, 30 - 31 January 2020

206th ECM Darwin, 12 - 14 March 2020

207th ECM Darwin, 5-6 & 8 May 2020

208th ECM Darwin, 26-31 July 2020

NAME

REGION

202ND ECM

07-08 Aug 2019

203RD ECM

21-22 Aug 2019

204TH ECM

29 Nov 2019

Samuel Bush-Blanasi

Chairman

John Christophersen

Deputy Chairman

Helen Lee

Katherine

Elizabeth Sullivan

DDW

Ronald Lami Lami

West Arnhem

A

Richard “Dickie” Dixon

Borroloola/Barkly

Djawa Yunupingu

East Arnhem

A

Raymond Hector

VRD

Peter Lansen

Ngukurr

NAMES

REGION

205TH ECM

30-31 Jan 2020

206TH ECM

12-14 Mar 2020

207TH ECM

5-6 & 8 May 2020

208TH ECM

26-31 Jul 2020

Samuel Bush-Blanasi

Chairman

Calvin Deveraux

Deputy Chairman

A

A

A

A

Helen Lee

Katherine

A

Bill Danks

DDW

Matthew Ryan

West Arnhem

Chris Neade

Borroloola/Barkly

Djawa Yunupingu

East Arnhem

Brian Pedwell

VRD

Grace Daniels

Ngukurr

NOTE: * Where a member was not present a proxy attended.

✓ Member was in attendance

A Member was an apology