Go to top of page

APPENDIX B. GOVERNANCE

This appendix provides further insight into the Council and entities supporting the Council and supporting the CEO.

AIATSIS Council

Refer to The Council for details of the Council members at 30 June 2021, including a brief biography, their position and duration on the Council, whether they are elected or appointed, whether they are Aboriginal and Torres Strait Islander, their residency and their qualifications.

Refer to APPENDIX F. KEY MANAGEMENT PERSONNEL REMUNERATION for remuneration and to Entities directing, advising and supporting AIATSIS for details about the role of Council, how members are appointed, meeting frequency and more.

In accordance with PGPA Rule section 17BE(j)(i)–(v) – Accountable Authority – Details of Accountable Authority during the reporting period (2020–2021), Table 16 provides information on each of the AIATSIS Council members during 2020–21. Additional information is in Part 1 The Council.

Table 16: Details of AIATSIS Council members

Period as the accountable authority or member within the reporting period

Name

and gender

F = female

M = male

I = indeterminate

Experience of the accountable authority

Position title /

position held

Executive / Non-executive

Date of commencement

Date of cessation

Number of meetings of accountable authority attended

Meetings eligible to attend

Jodie Sizer

APPOINTED. F

Over 20 years predominantly in the finance sector

Council Chairperson

Non-executive

10/02/2015

30/06/2024

4

4

Myfany Turpin

ELECTED. F

4 years predominantly in the education and the arts sectors

Council member

Non-executive

17/05/2017

01/10/2025

3

4

Ashley Walker

APPOINTED. M

2 years predominantly in the legal sector

Council member

Non-executive

24/12/2019

30/06/2024

3

4

Henrietta Marrie AM

APPOINTED. F

Over 20 years in the governance sector. Henrietta is an Aboriginal Elder

Council member

Non-executive

12/01/2020

30/06/2024

4

4

Judith Ryan AM

APPOINTED. F

Over 20 years predominantly in the fine arts sector

Council member

Non-executive

24/12/2019

30/06/2024

4

4

Murray Saylor

APPOINTED. M

Over 20 years predominantly in the business and economics sectors

Council member

Non-executive

12/01/2020

01/07/2024

4

4

Clint Bracknell

ELECTED. M

2 years predominantly in the education and arts sectors

Council member

Non-executive

17/05/2021

01/10/2025

4

4

Michelle Deshong

ELECTED. F

5 years predominantly in the leadership, governance and politics sectors

Council member

Non-executive

17/05/2021

01/10/2025

N/A

N/A

Duane Fraser

ELECTED. M

5 years predominantly in the strategic governance sector

Council member

Non-executive

17/05/2021

01/10/2025

N/A

N/A

Committees supporting the AIATSIS Council

Refer to Entities directing, advising and supporting AIATSIS for additional information.

Audit and Risk Committee

2020–21 members and their qualifications, meeting attendance and remuneration are set out below. The committee's charter is published on the AIATSIS website.

Table 17: Details of Audit and Risk Committee

Member name

Qualifications

2020–21 eligible meetings

2020–21 meetings attended

Remuneration 2020–21

$

Karen Hogan FCPA, GAICD Chair

Independent member

Bachelor of Commerce (Accounting), Fellow of CPA Australia and graduate of the Institute of Company Directors

5

5

$16,500

Andrew Cox

Independent member

Corporate governance professional with extensive experience in governance, audit and risk management

Master of Business Administration, Master of Electronic Commerce, Graduate Diploma in Science, Graduate Certificate in Performance Audit, Associate Diploma in Accounting

5

5

$9,075

Ashley Walker

Deputy Chair

AIATSIS Council member

Master of Business Administration and Bachelor of Laws/Commerce

1

1

$0

Sue Kee

AIATSIS Council member

Bachelor of Arts (Honours) in Anthropology and Bachelor of Law (Honours)

1

0

$0

Murray Saylor

AIATSIS Council member

Procurement supplier diversity and community development professional with over 20 years’ experience.

1

1

$0

AIATSIS Foundation

During 2020–21, AIATSIS Foundation Board members were:

  • Dr Clint Bracknell (AIATSIS Council Board member) (Chair from May 2020)
  • Ms Henrietta Marrie (Deputy Chair) from May 2020
  • Dr Myfany Turpin (AIATSIS Council Board member)
  • Professor Tony Dreise (Foundation Board member)
  • Mr Glenn Johnson (Foundation Board member)
  • Mr Craig Ritchie (CEO)
  • Mr Michael Ramalli (Deputy CEO)
  • Mr Steve Kinnane (Foundation Board member) from November 2020
  • Ms Sue Kee (Foundation Board member) from March 2020

Committees supporting the CEO

Members of the committees are as follows:

Education Advisory Committee members 2020-21

  • Dr Kaye Price (University of South Australia)
  • Ms Patsy Konigsberg (Department of Education, Western Australian Government)
  • Professor Peter Anderson (Queensland University of Technology)
  • Ms Susan Christiansen (ACT Schools, in-service teacher)
  • Mr Joe Sambono (Australian Curriculum, Assessment and Reporting Authority)
  • Ms Jessica Staines (Koori curriculum)
  • Ms Carly Jia (Australian Institute for Teaching and School Leadership)
  • Mr Craig Ritchie (Chair, CEO)
  • Dr Lisa Strelein (Executive Director, Research and Education)

Senior Executive Board members 2020–21

  • Mr Craig Ritchie (Chair, CEO)
  • Mr Leonard Hill (Deputy CEO/Chief Operating Officer/ Executive Director Strategic Operations)
  • Dr Lisa Strelein (Executive Director, Research and Education)
  • Ms Lyndall Ley (Executive Director, Collections Services)
  • Mr Ben Phelps (Executive Director, Partnerships and Engagement).

Research Ethics Committee members 2020–21

  • Mr Kevin Williams (Chair) from November 2019
  • A/Professor Andrew Crowden (Deputy Chair) from November 2019
  • Mr Alwyn Chong from November 2020
  • Ms Mandy Downing from November 2019
  • Dr Rowan Savage from November 2019
  • Mr Trent Shepherd from November 2019
  • Ms Tara Harriden from November 2019
  • Ms Kay Blades from November 2019
  • Dr Tracey Powis from November 2019
  • Dr Areti Metuamate from November 2019
  • Ms Caroline Hughes from November 2019
  • Mr Cheyne Halloran from November 2019
  • Ms Teela Reid until December 2020
  • Ms Helen McHugh until August 2020
  • Ms Melanie Gentgall from until May 2021
  • Mr Robert Kelly from Until June 2021
  • Dr Margaret Raven until July 2020

Native Title Research Advisory Committee members 2020–21

  • Mr Craig Ritchie (Chair, CEO)
  • Dr Lisa Strelein (Executive Director, Research and Education)
  • Mr Wayne Beswick (National Indigenous Australians Agency representative)
  • Ms Natalie Rotumah (NTSCORP)
  • Dr Valerie Cooms (Quandamooka Yoolooburrabee Aboriginal Corporation)
  • Mr Jason Behrendt (Chalk & Behrendt)
  • Ms Kaylene Malthouse (North Queensland Land Council)
  • Ms Debra Pigram (Yawuru Prescribed Body Corporate)
  • Mr Ned David (Gur A Baradharaw Kod Torres Strait Sea and Land Council).

Publishing Advisory Committee members 2020–21

  • Mr Michael Ramalli, PAC Chairperson (Deputy CEO, AIATSIS)
  • Dr Lisa Strelein (Executive Director, Research and Education, AIATSIS)
  • Dr Sandy O’Sullivan (University of the Sunshine Coast)
  • Associate Professor Tess Lea (University of Sydney)
  • Dr Shino Konishi (University of Western Australia)
  • Ms Marie Ferris (Director, Communications, Marketing, Public Program and Publishing, AIATSIS).

Research Advisory Committee members 2020–21

  • Mr Craig Ritchie, Chair from September 2018 (CEO, AIATSIS)
  • Dr Lisa Strelein from September 2018 (Executive Director, Research and Education, AIATSIS)
  • Professor Bronwyn Fredericks from September 2018 (Pro-Vice Chancellor – Indigenous Engagement, The University of Queensland)
  • Professor Maggie Walter from September 2018 (Pro-Vice Chancellor – Aboriginal Research and Leadership, University of Tasmania)
  • Professor Colleen Hayward from September 2018 (Honorary Professor, School of Education, Edith Cowan University)
  • Professor Peter Anderson from September 2018 (Executive Director, Curumba Institute, Queensland University of Technology)
  • Professor Jacinta Elston from February 2020 (Pro-Vice Chancellor – Indigenous, Monash University)
  • Professor Braden Hill from February 2020 (Pro-Vice Chancellor – Equity and Indigenous, Edith Cowan University)

Indigenous Research Exchange Advisory Board members 2020–21

  • Mr Craig Ritchie, Chair from September 2018 (CEO, AIATSIS)
  • Dr Lisa Strelein from September 2018 (Executive Director, Research and Education, AIATSIS)
  • Professor Bronwyn Fredericks from September 2018 (Pro-Vice Chancellor—Indigenous Engagement, The University of Queensland)
  • Professor Maggie Walter from September 2018 (Pro-Vice Chancellor—Aboriginal Research and Leadership, University of Tasmania)
  • Professor Colleen Hayward from September 2018 (Honorary Professor, School of Education, Edith Cowan University)
  • Professor Peter Anderson from September 2018 (Executive Director, Curumba Institute, Queensland University of Technology)
  • Professor Jacinta Elston from February 2020
  • (Pro-Vice Chancellor – Indigenous, Monash University)
  • Professor Braden Hill from February 2020 (Pro-Vice Chancellor – Equity and Indigenous, Edith Cowan University)
  • Mr Kenny Bedford from May 2019 (Director, My Pathway)
  • Ms Michelle Deshong from May 2019 (CEO, Australian Indigenous Governance Institute)
  • Mr Blair Exell from April 2020 (Deputy CEO, National Indigenous Australians Agency)

Entities supporting the business of AIATSIS

Membership of these entities is drawn from AIATSIS staff.

  • Indigenous Caucus
  • Consultative Committee
  • COVID-19 Taskforce
  • Health and Safety Committee