Go to top of page

Appendix 8. Industry Practitioners at AFTRS

The AFTRS campus environment attracts industry members to lecture as guests in Award courses, Engagement short courses, and Indigenous Unit lead activities and workshops, and to contribute to online resources, across all disciplines and specialisations.

Award course - 2019–20

AFTRS has also established regular ‘talks’ sessions with industry practitioners as a part of the AFTRS response to the COVID-19 pandemic.

Guests included: Helen Bowden; Avani Dias; Colin Gibson; Bridget Ikin; Jacinta Leong; Don McAlpine, Tim Minchin; Philip Noyce; Deborah Riley; Emile Sherman; David White.

Bachelor of Arts (Screen) - guest lecturers

Romina Accurso; Fayssal Bazzi; Natalie Beak; Walter Bienz; Belle Blamey; Dylan Blowen; Chris Bruce; Martin Bruveris; Alejandra Canales; Anna Dadic; Adam Daniel; Este Darin-Cooper; Catherine Davies; Sherre DeLys; Fiona Donavan; Lisa Duff; Karen Eck; Liam Egan; Bonnie Elliott; Dr Christine Evans; Andrena Finlay; Emma Fletcher; Lester Francois; Mitzi Goldman; Thomas Royce-Hampton; Wendy Hanna; Jeff He; Liam Heyen; Jan Hurley; Mary Hutson; Sadhana Jethanandani; Belinda Jombwe; Danny Lachevre; Andy Lam; Rosie Lourde; Rachel Mackey; Luciano Marigo-Spitalieri; Luke Marsden; Brendon McDonall; Virginia Mesiti; Louisa Mignone; Lou Mitchell; Kristian Moliere; Daniel Monks; Kim Mordaunt; Gerhard Mosi; Djon Mundine; Shannon Murphy; Michael Noonan; Gerry O’Leary; Bali Padda; Sandra Pires; Peter Powell; Stevie Ray; Sally Regan; Marissa Saroca; Keith Saunders; Bradley Slabe; Gerrard Southam; Isabella Stanhope (Frog); Ben Steel; Wendy Strehlow; Alexei Toliopoulos; Nadia Townsend; Jennifer White; Margot Wilson; Anthony Wong; Sophia Zachariou; Samuel Zubrycki.

Graduate Diploma of Radio: guest lecturers

Steve Ahern; Dave Archer; Bill Bailey; Glen Bartholomew; Mariam Belle; Matthew Bevan; Fiona Brewer; Tim Brunero; Bruce Burke; Laurie Cardonna; Jaime Chaux; Amy Collett; Mitchell Coombs; Peter Colosimo; Rachel Corbett; Cassie Crofts; Glenn Daniel; Mark Daniel; Avani Dias; Matthew Dickson; Matthew Dwyer; Emma Elias; Dave Evans; Melissa Femia; Lola Forester; Masako Fukui; Kelly Fuller; Grace Garde; Jennifer Goggin; Joel Gosper; Sally Hanson; Cameron Hilder; Madeline Joannou; Brendan Jones; Amanda Keller; Nic Kelly; Ryan Khay; Taryn La Fauci; Danny Lakey; Timothy Lee; Ash London; Fanny Lumsden; Cate Madill; Grant Maling; David Marchese; Nicole McClure; Rod McGuiness; Kristian McKenna; Michael McLennan; Alex Mitchell; Michael Moffatt; Lauren Montgomery; Madeline Muir; Chris Neave; Jessica O’Callaghan; Luke O’Shea; Rocio Otoya; Brad Pottinger; Ryan Rathbone; Cherie Romaro; Brooklyn Ross; Jacob Round; Jack Schmidt; Shayne Sinclair; Leah Stainstreet; Glen Stolzehein; Talecia Vescio; Tom Whitaker; Mike Williams; Lyn Worsley.

Masters: guest lecturers

Felicity Abbott; Dan Ahern; Denson Baker; Hannah Barnes; Annie Beauchamp; Steve Bibb; Scott Bird; Sarah Bishop; Belle Blamey; Nicholas Buc; Tim Bullock ; David Burr; David Caesar; Bridget Callow Wright; Nicole Chamoun; Will Colhoun; Ella Colley; Robert Connolly; Katrina Cook; Michael Cordell; Amiel Courtin-Wilson; Fiona Crombie; Matthew Dabner; Kim Dalton; Monica Davidson; Essie Davis; Alexandre De Franceschi; Lillian Dell; Jed Dodge; Fiona Donovan; Brian Dorricott; Stefan Duscio; Bonnie Elliot; Aaron Fa’Aoso; Kim Farrant; Andrew Farrell; Liz Ferguson; Hollie Fifer; Eve Forman; Anna Fraser; Emma Freeman; Lucy Gaffy; Mara Garanzin ; Sandy George; Marcus Gillezeau; Mitzi Goldman; Christopher Gordon; Guy Gross; Geir Gunnarsson; Greg Haddrick; Allister Haire; Sheila Hanahan Taylor; Oli Harbottle; Lindi Harrison; Paul Healy; Alex Henery; Martin Hersov; Madeleine Hetherton; Liam Heyen; Damien Higginbotham; Simon Higgins; Hannah Hilliard; Anna Howard; Paul Huntingford; Simon Ingerson; Peter James; Emma Jensen; Annabelle Johnson; Carl Johnson; Steve Kaplan; Andrew Kotatko; Danny Lachevre; Maziar Lahooti; Alice Lanagan; Sam Lang; Melissa Lee Sayer; Sean Luther Hall; Angus Macdonald; Marian Macgowan; Tanith Glynn-Maloney; James Manche; Luciano Marigo; Marissa McDowell; Michelle McGahey; Susan McKinnon; Ian McLoughlin; Brita McVeigh; Virginia Mesiti; Nick Meyers; Sophie Miller; Julie Money; Georgia Moxham; Shannon Murphy; Nora Niasari; Joseph Nizeti; Jonathan Ogilvie; Rachel Okine; Coles Order; John Osmond; Karen Pearlman; Deborah Peart; Jen Peedom; Adrienne Pickering; Nigel Poulton; Kate Riedl; Gina Roncoli; Michael Rymer; Bassel Saroutim; Stephen Schutzem; Partho Sen-Gupta; Justine Seymour; Andrew Silke; Shakthi Sivanathan; Adam Smith; Louise Smith; Dan Spielman; Vicki Sugars; Pariya Taherzadeh; Nerida Tyson-Chew; Samuel Wall; Kelly Wallwork; Lynette Wallworth; Greg Waters; Jen Waters; Alex Weight; Jessica Wells; Matt Weston; Greg White; Danielle Wiessner; Thomas Wilson; Caitlin Yeo; Anousha Zarkesh; Tom Zubrycki.

Engagement Division - 2019–20

Lecturers

Lorelle Adamson; Kate Ayrton; Nick Bennett; Dylan Blowen; Nick Bolton; Susan Bower; Liam Branagan; Anne Brooksbank; Josh Butt; Bridget Callow-Wright; Carol Cameron; Helen Campbell; Carolyn Constantine; Jane Corden; Rowena Crowe; Andy Day; Stephen Digby; Elissa Down; Peter Drinkwater; Sarah Eddowes; Ben Edwards; Rebecca Edwards; Loretta Farrell; Melissa Femia; Tim Ferguson; Lucy Gaffy; Andrew Garrick; Rob Gunn; Andrew Haug; Jill Hewitt; Anna Howard; Stephen Hunter; Jeremy Ireland; Madeleine Joannou; Owen Johnston; Barry Keohane; Holly Lyons; Luciano Marigo-Spitaleri; Miles Martignoni; Matt McGowan; Jess Milne; Jonathan Ogilvie; Marie Patane; Martin Peralta; Michael Phillips; Tony Shannon; Christopher Sharp; Kevin Shaw; Louise Smith; Jo Smith; Tracey Spicer; Sally Stanton; Sarah Stollman; Toni Tenaglia; Gareth Tillson; Dani Torresan; Nadia Townsend; Donald Walker; Paul Warren; Ian Watson; David Whealey; Thomas Wilson-White; Malinda Wink; Liz Wise; Greg Woodland; Annie Wright; Miguel Zaragoza.

Guest lecturers/speakers

Dan Abbot; Irina Albite; Drew Alexander; Natalie Allen; Zoe Anderson; Ian Anderson; Ben Au; Amanda Beachcroft; Michele Bennett; James Boyce; Jenny Brooks; Emily Bull; Melissa-Jean Burt McClean; Georgia Cartwright; Max Chen; Colleen Clarke; David Clune; Nick Cole; Sue Collins; Janine Cooper; Tracey Crane; Carmel Creswell; Victoria Dabbs; Max Dalton; Brendan Dahill; Monica Davidson; Mark Davies; Crystal Davies; Nazmeen Dhansey; Pablo Donnan; Fiona Donovan; Sean Dooley; Kate Douglas-Walker; Ashley Douglas; Sam Doust; Lisa Duff; Marc Dwyer; Michael Easton; Maz Farrelly; Mike Feghali; Andrena Findlay; Sean Gardner; Sandy George; Julia Gretton-Roberts; Mazier Gerayelou; Adam Grace; Judy Grady; Roger Graham; Nathan Graves; Sylvana Green; Yana Groves; Naomi Hall ; Sian Harkin-Bates; Oliver Heath; Richard Henson; Dr Nick Herd; Belinda Hobbs; Dane Howell; Nicole Hurwitz; Blake Jenkins; Mo Jalloh; Jonnym Kennerley; Peter Kite; Danny Lechevre; Andy Liell; Belinda Lopez; Killian Maguire; Melissa Maclean; Sarah Maclellan; Julie Macpherson; Emma Madison; Andrew Mason; Patick May; Michele McDonald; Catherine McDonnell; Kit McDee; Danny McGowan; Chris McKeith; Steven Merry; Nerida Moore; Sandie Morris; Laura Murphy-Oates; James Nowiczewski; Geraldine Orrock; Bali Padda; Michelle Pizanis; Kevin Plummer; Jason Potts; Matt Purchase; Dan Read; Liz Reddy; Jessica Redenbach; Tracey Redhead; Lynette Reeves; Ellie; Damien Rinaldi; Andy Ryan; Brendan Shaw; Grant Shepherd; John Simpson; Fyona Smith; Mark Stewart-Pearson; Kate Stone; Blair Sullivan; Pam Swaine; Jen Taunton; Tiare Tomaszewski; Sophie Townsend; Emma Turner; Erica Van Megan; Caroline Verge; Paulo Vivan; Kristin Voumard; Phil Wade; Viveka Weiley; Sophie Wiesner; Jennifer Wilson, Juliet Young.

Make It: speakers and mentors

The Make It event was a weekend conference for early screen practitioners held 27–28 July 2019 at St Kilda Townhall. AFTRS co-presented it with Film Victoria.

David Barbour, Jannine Barnes, Pam Barnes, Jake Barrow, Marigold Bartlett, Kimberley Benjamin, Joseph Betros, Houman Bigloo, Michael Bird, Alison Black, Jana Blair, Tamara Bodenham, Anna Borghesi, Jonathan Brough, Pennie Brown, Frank Bruzzese, Karen Bunting, Karla Burt, Lynne Butler, Josh Cable, Brendan Campbell, Esther Coleman-Hawkins, Chris Corby, Jodie Crawford Fish, Joanne Donahoe-Beckwith, Chris Donis, Kym Doust, Isaac Elliot, Ben Erickson, Denise Eriksen, Clea Frost, Gena Furze, Madeline Getson, Drew Grove, Tommi Hacker, David Hannam, Virginia Hodgson, Lisa Howe, Shane Isheev, Tani James, Marta Jelic, Shauna Kane, Nigel Karikari, John Kerron, Caroline Logan, Kelly Lynagh, Helen Magelaki, Marea Markou, Ant McCormack, Donna McRae, Peter Millington, Ash Mustchin, Yuki Nagashima, Lee Naimo, John Olb, Kate Pappas, Stuart Parkyn, Jess Paulin, Bec Petraitis, Margaret Phillips; Iskhandar Rasak, Anna Reichard, Katy Roberts, Margaret Ross, Jacquie Rynn, Tamasin Simpkin, Darcy Smith, Oz Smith, Justin Sturzaker, Lucinda Thomas, Joshua Tyler, Scott Vanden Bosch, Darren Vukasinovic, Alex Wadelton, Sheriden Wadelton, Paul Walton, Charlotte Wheaton, Jack Wilson.

Indigenous Unit - 2019–20

Tutors, crew and industry

Diat Alferink; Mundanara Bayles; Jodie Bell; Dr Lou Bennett; Michael Bonner; Daniel Browning; Beck Cole; Michael Cordell; Monica Davidson; Aaron Fa’Aoso; Daniel Featherstone; Grant Hansen; Devris Hasan; Paul Hawker; Terri Janke; Gilmore Johnston; Catherine Liddle; Gerry Lyons; Elliott Magen; Walter McIntosh; Gillian Moody; Dr Romaine Moreton; Bernard Namok Jnr; Karen Paterson; Shari Sebbens; Sonia Smallacombe; Benjamin Southwell; Mitchell Stanley; Adrian Russell Wills.