Go to top of page

Our Council

The Asbestos Safety and Eradication Council (ASEC) is established by Section 29 (1) of the Asbestos Safety and Eradication Act 2013.

The Council’s key functions relate to the NSP and involve monitoring its implementation by Commonwealth, state and territory and local governments, providing advice and making recommendations.

Council’s other function includes providing advice and making recommendations to ASEA’s chief executive officer and providing advice to the Minister about asbestos safety.

The Council is comprised of 10 members representing various interests:

  • the chair
  • one member representing the Commonwealth
  • four members representing state, territory and local government
  • one member representing the interest of workers
  • one member representing the interests of employers
  • two other members who are selected for their experience and expertise with asbestos safety, public health, corporate governance or the representation of people with asbestos-related diseases and their families.

During 2019–20, ASEC had four observers representing an otherwise unrepresented group of stakeholders, or attending to provide support and assistance to a full member.

As at 30 June 2020 the ASEC members and observers were:

Position

Appointee

Position appointed

Appointment date

Expiry date

Chair

Mr John Williams

Chair

17 April 2020

16 April 2023

Member

Mr David Cains

Member representing the Commonwealth

17 April 2020

16 April 2023

Member

Ms Tracy Mackey

Member representing state, territory and local governments

17 April 2020

16 April 2023

Member

Mr Chris Wicks

Member representing state, territory and local governments

17 April 2020

16 April 2023

Member

Ms. Melina Sehr

Member representing state, territory and local governments

3 April 2019

2 April 2022

Member

Mr. Tony Circelli

Member representing state, territory and local governments

20 August 2018

19 August 2021

Member

Mr. Liam O'Brien

Member representing the interests of workers in Australia

18 March 2019

17 March 2022

Member

Ms. Tracey Browne

Member representing the interests of employers in Australia

17 April 2020

16 April 2023

Member

Ms. Nancy Milne OAM

Other

17 April 2020

16 April 2023

Member

Ms. Carolyn Davis

Other

17 April 2020

16 April 2023

Observer

Ms Vicki Hamilton OAM

Representing an otherwise unrepresented group of stakeholders (Support Groups)

5 July 2017

NA

Observer

Dr Robert Walters

Representing an otherwise unrepresented group of stakeholders (Tasmania)

5 May 2017

NA

Observer

Dr Peter McGarry

Representing an otherwise unrepresented group of stakeholders (Queensland)

9 March 2018

NA

Observer

Ms Simone Stevenson

Representing an otherwise unrepresented group of stakeholders (Victorian Asbestos Eradication Agency)

14 March 2018

NA